Pszichoszomatikus betegségek
Mindenki által ismert jelenség, hogy a psziché hatással van a testi folyamatokra: pl. amikor valamilyen, lelkünket érintő dolog miatt elpirulunk, elsápadunk vagy izzadni kezdünk, akkor egyszerű vegetatív idegrendszeri megnyilvánulásokban jelentkezik ez a hatás. Az is előfordulhat, hogy közönség előtti megszólalás előtt zavarunkban meg kell köszörülnünk a torkunkat, vagy éppen köhécselni kezdünk. Amikor valamiért dühössé válunk, azt érezhetjük, hogy felmegy a vérnyomásunk, vagy éppen megfájdul a fejünk. Ezeket a pszichés ingerekre jelentkező szervi tüneteket nem tartjuk betegségnek, hiszen ismerjük a magyarázatukat.
Viszont amikor az ok-okozati összefüggés egy szervi tünet megjelenésekor nem ennyire nyilvánvaló, és a különböző orvosi vizsgálatok sem találnak magyarázatot a betegségre, akkor azt gondolhatja az orvos, hogy a tünetek hátterében pszichés feszültségek állnak. Ilyenkor pszichoszomatikus betegségről beszélünk. A szerv funkcionális zavarát a megfelelő gyógyszer átmenetileg rendezheti, mivel azonban a pszichés történés feldolgozatlan marad, a gyógyszeres kezelést követően a tünetek ismét jelentkeznek. Az is előfordulhat, hogy a feldolgozatlan pszichés konfliktusok egy másik szerv működésében hoznak létre zavart, ezzel elindítva orvosi vizsgálatok hosszan tartó folyamatát. Az elfojtásra került pszichés tartalmakról sok esetben a betegnek magának sincs fogalma. Az egyén a számára fájdalmas történéseket, bűntudattal terhelt gondolatokat igyekszik kizárni a tudatából. A szorongást keltő tartalmak az emlékezetből kirostálásra kerülhetnek, azonban érzelmi töltésük megmarad, amely emeli a pszichés feszültségszintet. Ez a feszültség adja az energiát a hibás szervműködés megjelenéséhez és fennmaradásához. A pszichés inger levezetése szervi szinten történik. Ezzel létrejön egy relatív egyensúlyi állapot, amely arra készteti az egyént, hogy fenntartsa betegségét, mivel a betegség helyettesíti a pszichés feszültség valódi tárgyát.
Amikor a többszöri vizsgálatokat követően az orvos jelzi betegének, hogy tünetei hátterében pszichés történéseket feltételez, ez az egyént érzelmileg mélyen érinti. Ilyen esetekben egy pszichológus szakemberrel történő beszélgetés segítségül szolgál a lelki okok feltárásában, feldolgozásában és a tünetek megszüntetésében.
Felhasznált irodalom: Bp. 1985., Minerva, Lux Elvira: Női szerepek